Cuma , Ekim 23 2020
DM Haber / Genel / Bakan Koca duyurdu! Salgın tüm ülkede tırmanışa geçti

Bakan Koca duyurdu! Salgın tüm ülkede tırmanışa geçti

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca Bursa’dan yaptığı açıklamada Türkiye’deki koronavirüs vakaları ile ilgili son dakika gelişmelerinden bilgi verdi.

Koca, Türkiye genelinde koronavirüs vaka sayılarının yeniden tırmanışa geçtiğini söyledi. Bursa’nın virüse karşı verilen mücadele merkezlerinden biri olduğunu ifade eden Koca, vatandaşları tedbirlere uymaları ve maske takmaları konusunda uyardı. Koca, hafta sonundan itibaren 5 gün İstanbul’da olacağını ve Bilim Kurulu toplantısında burada yapılacağını ifade etti. 

TEDBİRLERE UYARSAK KAZANIRIZ

“Halkımızdan rica ediyorum. Sağlık çalışanlarımızın hastaları iyileştirmek için gösterdiği çabayı sizler de tedbirlere uymak için gösterin.” diyen Bakan Koca, “Salgınla mücadelede şu an tedbirlerden daha güçlü bir silahımız yok. Biliyoruz ki böyle bir mücadele sadece hasta tedavi ederek kazanılmaz. Yayılmayı önleyerek kazanılır. Bu da ancak ve ancak tedbirlere uymakla mümkündür. Şehir şehir dolaşıp çağrılarımızı tekrarlıyoruz. Bugün burada planladığımız gibi çalışma programları düzenlediğimiz her yerde salgına karşı verilen mücadelede gelinen noktayı, hastanelerimizin durumunu, alınacak ek tedbirleri, sağlık çalışanlarımızın ihtiyaçlarını değerlendiriyoruz.” dedi.

İL BAZINDA AYRI AYRI TOPLANTI YAPACAĞIZ

Koca, sözlerini şöyle sürdürdü:

“3 milyonu aşkın nüfusuyla Bursa, Kovid-19’a karşı verdiğimiz savaşın merkezlerinden biridir. Sosyal hareketliliği ve diğer şehirlerle yoğun ilişkileri önemini daha artırıyor. Burada kazanacağımız başarı, Bursa ile sınırlı kalmayacak, tüm ülkeyi olumlu yönde etkileyecektir. Ziyaretlerimize yoğun bir program sığdırdık. Bu açıklamanın ardından Bursa Şehir Hastanemizi ziyaret edeceğim. Daha sonra Bursa’dan başlayarak Balıkesir, Bilecik, Çanakkale ve Yalova İl Sağlık Müdürlerimiz, hastane başhekimlerimiz, sahada görevli koordinatörlerimizle il bazında ayrı ayrı toplantı yapacağız.”

KORONAVİRÜS SALGINI YENİDEN TIRMANIŞA GEÇMİŞ DURUMDA

Fahrettin Koca, illerdeki toplantıların ardından söz konusu illerin sakinlerine yönelik açıklamalarının olacağını duyurdu.

Ülkenin bir noktasındaki riskin aslında yurdun her noktasını ilgilendirdiğini bilen ve son durumu öğrenmek isteyen vatandaşlar için de gerekli bilgileri paylaşacaklarını anlatan Koca, şunları kaydetti:”Koronavirüs salgını tüm ülkede yeniden tırmanışa geçmiş durumdadır. Bursa şu an salgının başından bu yana en kritik günlerini yaşıyor. Eylül ayının ortalarına kıyasla günlük vaka sayısı yaklaşık 3 kat artmıştır. Salgın bize şunu öğretti ki virüsün yayılması sadece daha fazla sayıda insanımızın hasta olması değil, tüm hayatın sekteye uğramasıdır. Bu nedenle salgına karşı verilen mücadele bütün hayatı koruma mücadelesidir. Sayın Vali ile görüşmemde ifade ettiğim gibi Bursa halkından salgınla mücadeleyi hayatı koruma mücadelesi olarak görmesini rica ediyorum.”

BİLİM KURULU İSTANBUL’DA TOPLANACAK

İstanbul’da vaka sayısının Türkiye genelinin yüzde 40’ına ulaştığına değinen Koca, şunları söyledi:

“İstanbulluları kurallara, gerekirse fedakarlıkta bulunarak uymaya davet ediyorum. Hafta sonundan başlayarak 5 gün İstanbul’da çalışma arkadaşlarımla olacağım. İstanbul Valisi, Büyükşehir Belediye Başkanı, İl Emniyet Müdürü ile görüşmeler yapmayı planlıyorum. Bilim Kurulu toplantısını da İstanbul’da gerçekleştireceğiz. Bugün denetimler, günlük hayat düzeni ve toplu taşıma konusunda mücadeleyi kolaylaştırıcı sonuçlar alacağımıza inanıyorum. Sağlık çalışanlarımız, her gün fedakarlığın yeni bir örneğini gösteriyor. Onların hastaları iyileştirmek için gösterdiği çabayı, bizler de tedbirlere uymak için gösterelim.”

Buna da bir göz atınız!

Milletleri Ahlaki Yıkıma Sürükleyen Yeni İdeoloji LGBT mi?

İdeolojinin temeline bakılınca fikir bilimi ya da kısaca bir fikri alarak o fikir üzerinden inancını …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.