Pazar , Ocak 17 2021
DM Haber / Genel / Evde bayram namazı kılınabilir mi?

Evde bayram namazı kılınabilir mi?

Koronavirüs sebebiyle uzun süredir kapalı olan camiler, Ramazan bayramında da kapalı olacak. Müslümanlar bu sene bayram namazı kılamayacaklar. Peki, evde bayram namazı kılınır mı? İşte yanıtı…

Müslümanların en önemli ibadetlerinden birisi de bayram namazlarıdır. Bayram günü güneş doğduktan 40 dk sonra kılınan bayram namazı camilerde 2 rekat olarak cemaatle kılınır.

Bu sene Koronavirüs salgınından dolayı camilerin kapalı olması sebebiyle bayram namazları kılınamayacak. Birçok kişi ise, evde bayram namazı kılınabilir mi? sorusunun cevabını merak ediyor.

Bu sorunun cevabını sizler için araştırdık. Evde cemaatle bayram namazı kılınabilir. Sabah namazı şeklinde cemaatle kılabilirsiniz. Camilerde okunan bayram hutbesine ise bu uygulamada gerek yoktur.

EVDE BAYRAM NAMAZI NASIL KILINIR?

a. Bayram namazı Rasulullah sallallahu aleyhi ve sellemin mühim uygulamalarından biridir. Onun zamanında açık alanlarda kılınıyordu ve kadınlar dahil herkes bayram namazına katılıyordu. Bir keresinde yağmura tesadüf ettiği için mescitte kılınmıştı. Yakın zamanlara kadar da bayram namazı açık alanda MUSALLA denen yerlerde kılınmaya devam edildi. Yeni hayat düzenimizde ise camilerde kılınmaya başlandı.
 
b. Bayram günü sabah namazı evde cemaatle kılınsın. Güneşin doğma vaktinden KIRK DAKİKA SONRA bayram namazının kılınabileceği vakit girmiş olur. Evdeki kadınlar ve çocuklar da dahil herkes evin en uygun yerinde bayram namazı cemaati yapalım.
 
c. İki rekât sabah namazı gibi bir namaz kılalım.
 
– Kıraat sesli olacak.
 
– Birinci rekâtta sübhaneke okunduktan sonra imam olan ve arkasındakiler de ona uyarak üç kere ALLAHUEKBER diye tekbir alır. Üçünde de ellerini kaldırır ve salarlar.
 
– Normal sabah namazı gibi birinci rekât kılınır.
 
– İkinci rekâta geçilir. İkinci rekât sabah namazının ikinci rekâtı gibi kılınır.
 
– Ruküye gitmeden önce üç tekbir daha birinci rekâtta gibi alınır. Dördüncü tekbirle beraber ruküya gidilir.
 
– Ve namaz sabah namazı gibi tamamlanır. Bayram hutbesi bu uygulamada gerekmez.
 
d. Bayram gününün farklılıklarından biri bayramdan önceki akşam vaktinden yani teravih kılmayı bıraktığımız akşamdan itibaren tekbir getiriyor olmamızdır. Ev içinde bu tekbirleri bayram günü boyunca defalarca ve topluca, tek tek olarak seslendirmeliyiz.
 
Bu tekbir şöyledir:
 
“Allahu ekber Allahu ekber. Lailahe illellahu vellahu ekber. Allahu ekber ve lillahilhamd.”
 
e. Bizim bayramımızın özelliklerinden bazıları da:
 
· Günün başında gusül almamızdır.
 
· Güzel koku sürmemizdir.
 
· Yeni ve temiz elbise giymemizdir.
 
· Bayram namazından önce bir iki hurma, yoksa hafif bir tatlı yememizdir.
 
· O gün muhakkak az da olsa bir sadaka vermemizdir.
 
· Birbirimizin bayramını yani günahlarımızdan temizlenmiş olmamızı tebrik etmemizdir.

Buna da bir göz atınız!

Taşerondan kadroya geçirilen işçilerin mağduriyetleri sürüyor!

Taşerondan kadroya geçirilen Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na bağlı 4d işçi statüsündeki işçiler mağduriyetlerinin …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.