Çarşamba , Ocak 6 2021
DM Haber / Genel / Günün Yorumu : Cumhurbaşkanının Konuşmasından Ne Anlaşıldı?

Günün Yorumu : Cumhurbaşkanının Konuşmasından Ne Anlaşıldı?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bugün Koronavirüs ile Eşgüdümlü Mücadele Toplantısı öncesi kısa bir açıklamada bulundu.

Açıklamalarındaki bazı noktalar ülkenin durumunu açıkça ortaya koydu.

Nasıl mı?

Birincisi; herkes Cumhurbaşkanından bir yardım paketi açıklamasını bekliyordu. Çünkü hemen hemen bütün ülkeler bu konuda gerekli adımları atmışlardı. Böylesine zor bir dönemde yıllardır devleti vergilerle besleyen vatandaşların elbette devletten bir yardım paketi açıklaması beklemesi gayet doğaldı. Ama açıklamada bununla ilgili olumlu yönde tek bir söz ifade edilmedi.

İkincisi; topu özel sektöre attı. Bu da devletin bu konuda beklentileri yerine getirmeyeceği anlamına geliyordu.

Üçüncüsü; milleti sabretmeye ve dua etmeye davet etti. Yani açık açık devletten herhangi bir yardım paketi beklemeyin demek istedi.

Dördüncüsü; kur krizlerinden sonra daha yeni yeni belimizi doğrultmaya başladık, ifadesini kullandı. Bu sözleriyle bir yardım paketinin açıklamayacağını ya da açıklayamayacağını net olarak ortaya koymuş oldu.

Açıklamaya baktığımızda, açıkça ortaya çıkan durum şudur:

Devletin kasası boş. Hem de bomboş. Herhangi bir yardım paketi açıklamaya gücü yok. Ve daha kötüsü “daha belimizi tam doğrultamadık “ifadesinde verilmek istenen mesajda gizli. Bu da ekonomimiz hiç de iyi olmadığını net olarak gösteriyor.

Durum hem ekonomi olarak hem de sağlık olarak zor bir durum. Milletimize düşen devletten herhangi bir beklenti içerisine girmemesi. Bu sürecin üstesinden ancak İslam’daki dayanışma ve yardımlaşma duyguları ile gelebileceğiz. Zenginlerimize çok işler düşüyor. Onlar bu zor dönemde Allah için infak etmenin zirvesini herkese göstermek zorundalar. Çünkü unutmamalıyız ki zenginliğimiz yine Rabbimizin bize verdikleridir.

Buna da bir göz atınız!

Seyahat yasağı gelebilir! Bilim Kurulu üyesi açıkladı

Seyahat yasağı gelebilir. Toplum Bilimleri Kurulu üyesi Prof.Dr. Necmi İlhan salgının düşürülmesinin seyahat yasağı gibi …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.