Pazartesi , Ocak 4 2021
DM Haber / Genel / İngilizce Kelime Ezberlemek İçin En Etkili 7 Yöntem

İngilizce Kelime Ezberlemek İçin En Etkili 7 Yöntem

İngilizce Kelime Ezberlemek için En Etkili 7 Metot

Bir dili öğrenmenin ilk yolu, o dilde gerekli olan minimum sayıda kelime öğrenmeden, kelime ezberlemekten geçer. Kelimeler cümleleri inşaa eden yapılardır. Bunun için kelimeleri öğrenmeden/ezberlemeden bir dili öğrenmek ve o dili kullanmak imkansızdır.
Bu yazıyı okuduğunuza göre, ingilizce kelime ezberlemek için bir istek ve gayret gösterdiğinizi ortaya koymuş oluyorsunuz. Çıktığınız bu yolda öncelikle size başarılar dilerim. Ve bu başarınızda az da olsa bir katkımızın olması için ingilizce kelime ezberlemek ya da öğrenmek ile ilgili sizlere bir kaç tavsiyede bulunacağız.

1. Günlük gördüğünüz, duyduğunuz, hissettiğiniz kelimeleri öğrenmekle işe başlayın
Gün içinde gözünüzle gördüğünüz, kulağınızla duyduğunuz ve ihtiyaç hissettiğiniz kelimeler, esasen sizin için en gerekli olan ve öğrenmek zorunda olduğunuz ilk kelimelerdir. Bu kelimeleri öğrenmeden başka kelimeler öğrenmeye çalışmanız bu konuda yapabileceğiniz en büyük hata olur.
Bunun için ilk tavsiyem, başınızı çevirdiğiniz gördüğünüz eşyaların, fiillerin İngilizce karşılığını ezberleyin.

Başlangıç kelimeleri için buraya göz atabilirsiniz.

2. Ezberleğiniz kelimelere karşılık gelen bir nesne ya da eylem gördüğünüzde hemen o kelimeyi hatırlamaya çalışın
Burada sizden istediğim, örneğin; run(koşmak) kelimesini öğrendiniz. Ve gün içinde koşan bir insan gördünüz. O zaman hemen run kelimesi aklınıza gelsin. İçinizden ya da sesli bir şekilde o anda gördüğünüz olayı tek kelime ile ifade edin. Yani koşan insan gördüğünüz de sesli ya da sessiz hemen run kelimesini söyleyin.
Bunu öğrendiğiniz bütün kelimeler için düzenli yaparsanız; hem doğal tekrar yapmış olursunuz hem de İngilizce düşünmeye kendiniz odaklamış olursunuz. Bu da sizi çok hızlı bir şekilde ilerletecektir.

İngilizce Kelime Ezberleme Uygulaması

3. Kelimeleri direk Türkçe karşılığı ile değil; görselleri ile ezberleyin
Apple kelimesi size Türkçe’deki elma kelimesini değil de elmanın kendisini hatırlatmalı. Ya da listen kelimesi dinlemek kelimesini değil de dinleyen bir insanı hatırlatsın. Özellikle başlangıç kelimelerini böyle öğrenmeye çalışın. Ve gün içinde gördüğünüz nesneleri ya da eylemleri İngilizce olarak ifade edin. Bu ilerde kafanızda Türkçe çeviri yapmanıza engel olacaktır. Ve aynı zamanda bir dili olması gereken şekilde öğrenmiş olursunuz.

4. Öğrendiğiniz kelimeleri tekrar edin
Unutmayın ki tekrarsız hiçbir bilgi kalıcı olamaz. Bilgide kalıcılık ancak sürekli terar ile mümkündür. Onun için öğrendiklerinizi devamlı tekrar edin. 
Unutmayın ki; tekrar, dünyanın en iyi öğrenim aracıdır.

5. Kelime ezberlerken, o kelime ile ilgili bir cümle de ezberlemeye çalışın
Bu sayede hem kelime hazneneizi geliştirmiş olursunuz hem de ezberleğiniz kelimeleri kullanmayı öğrenmiş olursunuz. Cümlede kullanıdığınız kelimeleri asla unutmazsınız. Aynı zaman o cümleden yola çıkarak, aynı kelime ile farklı cümle kurmayı da öğrenirsiniz.

6. Kelime ezberlerken, mutlaka bir kaç defa o kelimeyi yazın
Bir kelimeyi yazmak ezberlemeyi kuvvetlendirdiği gibi aynı zamanda o kelimeyi doğru bir şekilde öğrenmeyi, okumayı ve yazmayı size kazandırır.
Bir dili doğru yazabilmek, o dili öğrenmenin yarısıdır. Onun için kelimeleri mutlaka bir kaç defa yazarak, writing becerinizi geliştiriniz.

7. Kelimeyi sesli şekilde telaffuz edin
Kelimeyi gözlerinizle görür, ellerinizle yazar, kulağınızla dinler ve sonunda dilinizle de telaffuz ederseniz; o kelimeyi kalıcı bir şekilde öğrenmiş olursunuz. Çünkü ezberleme bağını 4 kat yapmış olursunuz.


Telaffuzun ezberlemeye faydası olduğu gibi o dili konuşabilmeniz için de size çok katkısı olacaktır. Kelimeleri doğru telaffuz etmeniz, cümleleri de doğru telaffuz etmenizi sağlar. Bu de speaking becerinizi geliştirir.

İngilizce kelime ezberleme çalışmanızda sizlere mutlaka faydası olacağını düşündüğüm 7 maddeyi ifade etmiş oldum. Bu maddelere dikkat ederek çalışırsanız, bir kaç ay içerisinde çok büyük yol kattedeceğinize eminim. Umarım düzenli ve disiplinli bir çalışma ile İngilizcenizi kısa bir sürede geliştirmiş olursunuz.
Hepinize hayırlı çalışmalar diliyoruz.

Kaynak : ingilizcekelimeezberleme.com

Buna da bir göz atınız!

Seyahat yasağı gelebilir! Bilim Kurulu üyesi açıkladı

Seyahat yasağı gelebilir. Toplum Bilimleri Kurulu üyesi Prof.Dr. Necmi İlhan salgının düşürülmesinin seyahat yasağı gibi …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.