Pazartesi , Ocak 4 2021
DM Haber / Genel / Kahraman Mehmetçiğin Büyük Zaferi ve Çanakkalenin Arka Planı

Kahraman Mehmetçiğin Büyük Zaferi ve Çanakkalenin Arka Planı

250 bin şehit cephede, 150 bin şehit Çanakkale, İstanbul ve çevre şehirlerdeki hastanelerde veya evlerde. Toplam 400 bin insan. Bu insanların çoğu asker veya sivil olarak yetişmiş eğitimliler. 10-25 yaş aralığında geleceği inşa edecek genç zihinler.

Dönemin en önemli okulları Galatasaray Lisesi, Yozgat Lisesi, Kayseri Lisesi, Trabzon Lisesi vs. yıllarca tek bir mezun vermemiş. Eğitimci, sporcu, sanatçı, işçi, yazar, şair şehit olmuş. Ülke de sanayi, teknoloji, tarım, ulaşım, güvenlik alanında çalışacak fikir üretecek insan kalmamış. Ülke tarumar olmuş, insansızlık ülkenin kan damarlarındaki akışı durdurmuş. Üstelik müttefikiniz yenilmiş sayıldığı için yenilmiş sayılarak cehpede sonuç itibariyle -kazanmış- olduğunuz savaşı masada kaybetmişsiniz. Uğruna 400 bin insanın küçücük bir kara parçası üzerinde şehit olduğu İstanbul, Anadolu işgale açılmış.

Bir çıkarmada bir saat içerisinde 40 bin insan bilerek silahların önüne atılmış. Top menzillerinde kalan tabyalar sırf geri çekildi denilmesin diye ölümün önünde tutulmuş.

Anadoludan takviye olarak günlerce koşarak, yürüyerek veya at üstünde Çanakkale’ye getirilen askerler tek bir nefes aldırılmadan yorgun, bitkin halde erzak dolu gemisinden botla karaya çıkan karnı tok düşman askerinin önüne sürülmüş. Sonrada bu savaştan kahraman ve kahramanlar üretilmiş.

Hiç şüphe yoktur ki Çanakkale Mehmetçiğin vatan ve millet uğruna nasıl gözünü kırpmadan canını verebileceğinin en büyük kahramanlık destanıdır. Mehmetçik adına.

Ama iş komuta kedemesine gelince hiç bir askeri mantığa uymayan onlarca hatanın birbiri ardınca sıralanarak vatan çocuklarının düşman önünde perişan edildiği, tarihimizin en başarısız savunmasıdır.

Bin km öteden gelip daracık denizden geçmek zorunda olan, çoğunluğu sarp kıyılardan oluşan bir tepeciğe çıkarma yapacak açıktan gelen bir kuvvete karşı savunma halinde olduğun siperde 400 bin insan şehit veriliyor. Merak ediyorum geride adeta milletsiz bir devlet, insansız bir toprak bırakan bu başarı başarı mıdır.

Harbiye Nazırı Enver Paşanın yüzüne okkalı bir tokat atıp gözleri yaşlı bir şekilde ” mahfettiniz vatan evlatlarını” diyen Sehzade Yusuf İzzettin haksız mıdır?

Çankkale’de fikir ve hareket sahasında ikna edilmesi güç, cesaret ve azamet sahibi insanlar yok edilerek ülkenin geleceğine ittihatçılar tarafından bir ambargo koyulmuş denilemez mi?

Peki aradan geçen 100 yılın ardından I. Dünya Savaşında yenik sayılan Almanyanın haline bakalım, üstelik II. Dünya Savaşında da yenilen, başketine kadar bütün ülkesi tarumar edilen hatta doğu-batı olarak ülkesi 20 yıl öncesine kadar ikiye bölünmüş Almanyanın haline.

Bir de kendimize bakalım dünyanın en büyük ülkelerini Çanakkale’de dize getiren, tarihinin en büyük zaferleri kabul edilen savaşlarda 500 yıl bir vali ile idare ettiği Yunanı denize döken, sözde eski, geçmiş, köhne, ne varsa değiştirip modern bir devlet kuran bizler.

Bugün sanayide, teknolojide, kültürde kim değer üretiyor ve dünyaya bunu pazarlıyor. İşte Çanakkalenin gerçek kaybedenleri ve kazananları böyle ortaya çıkıyor.

DM Haber – Seyit Aslan

Buna da bir göz atınız!

Seyahat yasağı gelebilir! Bilim Kurulu üyesi açıkladı

Seyahat yasağı gelebilir. Toplum Bilimleri Kurulu üyesi Prof.Dr. Necmi İlhan salgının düşürülmesinin seyahat yasağı gibi …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.