Salı , Mart 30 2021
DM Haber / Genel / NFT Nedir? Bir tweet nasıl 10 Bin Dolara satılır?

NFT Nedir? Bir tweet nasıl 10 Bin Dolara satılır?

Tüm dünyanın konuştuğu NFT nedir? Bir tweet nasıl 10 Bin Dolara satılır?

NFT, benzersiz bir dijital öğeyi temsil edebildiği ve bu nedenle birbirinin yerine geçemeyen, blok zinciri adı verilen bir dijital defterdeki bir veri birimidir. NFT’ler sanat, ses, video, video oyunlarındaki öğeler ve diğer yaratıcı çalışma biçimleri gibi dijital dosyaları temsil edebilir. Dijital dosyaların kendileri sonsuz bir şekilde yeniden üretilebilirken, onları temsil eden NFT’ler temel blok zincirlerinde izlenir ve alıcılara sahiplik kanıtı sağlar.  Ethereum, Bitcoin Cash ve Flow gibi blok zincirlerinin her birinin NFT kullanımlarını tanımlamak için kendi jeton standartları vardır.

NFT’ler, dijital sanat, video oyunu öğeleri ve müzik dosyaları gibi dijital kreasyonları metalaştırmak için kullanılabilir. Ancak, orijinal dosyanın herhangi bir kopyasına erişim, jetonun sahibiyle sınırlı değildir. İlk NFT’ler Ethereum tabanlıydı ve 2015 yılı civarında ortaya çıktı. Daha önce kripto para birimleri üzerine spekülasyon yapan aynı yatırımcılar, büyük ölçüde artan hacimlerde NFT’leri alıp satmaya başladıkça, NFT’ler için pazara olan ilginin artması spekülasyonun artmasına neden oldu.

NFT’ler çoğunlukla, hisse kanıtı blok zincirinden daha az enerji verimliliği sağlayan emek kanıtı blok zincirinde çalışır. Bu, NFT işlemleri için karbon ayak izine yönelik bazı eleştirilere neden oldu.

Buna da bir göz atınız!

AB’den Türkiye’ye çağrı: Yunanistan’dan sığınmacı kabul etmeye başlayın

Avrupa Birliği (AB) Konseyi Başkanı Charles Michel ile AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.