Pazartesi , Ocak 4 2021
DM Haber / Genel / TÜRK LİRASI NASIL DEĞER KAZANIR?

TÜRK LİRASI NASIL DEĞER KAZANIR?

Türk Lirası nasıl değer kazanır?

Bir ülkenin parasının degerlenmesi için dünya piyasasında o ülkenin parasına güven ve talep olmalı.

Bir ülkenin parasına güven olması başlı başına farklı mevzu. Ama kısaca bunun için bir şeyler ifade etmem gerekirse şunu söyleyebilirim:

Bir ülkenin parasına olan güven aslında o ülkenin kendisine olan güven ile eş değerdir. Güvenli ülke olmadan güvenli bir paraya sahip ülke olamazsınız. Güvenli ülkenin de ilk kuralı; adaleti kamil manada devlete hakim kılmakla mümkün olabilir. Eğer adalet kamil manada devletin her kurumuna hakim olursa, ticaretten eğitime kadar her yerde adaleti ayakta tutabilirseniz; o zaman ülkeniz devletiniz uluslarası camia için güvenli bir liman haline gelir. Adaletin hakim olmasının ilk şartı ise mutlak manada bağımsız bir yargı sistemi. Bunun için de kaliteli bir anayasa ve karakter sahibi yargıçlar lazım.

Kısaca; adaleti devlete kamil manada hakim kılan ülkenin parası güvenli para olur, diyebiliriz.

Peki güvenli para tamam da bir ülkenin parasına olan talebi nasıl oluşturabiliriz?

Bunun yolu ise dünya çapında kaliteli ve özgün mallar üretmekten geçer.

Dünyaya mal satmadan para satamazsınız. Dünyaya mal satabilmek için de herkesten daha kaliteli ürünler üretmek ve kaliteyi devamlı geliştirmek zorundasınız.

Kaliteli üretim ürünlerinize olan talebi artırır. Ürünlerinize olan talep aynı zamanda ülkenizin de parasına olan talebi artırır. Bu ikisi doğru orantılıdır. Ama orantıyı başlatan hep ürünlerinize olan taleptir. Çünkü ürününüz yoksa insanların sizin paranıza bir ihtiyacı olmaz.

Kısacası; bir ülkenin parasının değerinin artması için dünyada o ülkenin parasına talep olmalı. Paraya talep olması için de önce o ülkeye ait ürünlere talebin olması gerekir. Ürünlere talebin olması için de dünya çapında kaliteli, özgün ürünler üretmek gerekli. Ve bunlara ek olarak başta ifade ettiğimiz gibi ülkede adaleti mutlak manada ayakta tutmak gerekir. Yani paranın değerini ürettiğiniz kaliteli ürünleriniz ve ülkenizdeki adalet mekanizmasının doğru işlenmesi ile artar.

Kaliteli ürün üretebiliyor muyuz?

Şuanlik hayır.

Adalet her konuda ülkemizde hakim mi?

Şuanlık hayır.

O zaman adaleti hakim kıldığımız ve kaliteli ürünler üretebildiğimiz güne kadar döviz artacak ve Türk lirası düşecek.

İki kere iki dört eder. Uzaya gitseniz de dört eder, yerin dibine girseniz de dört eder. Ekonomi aynen matematik gibi girdisi ve çıktısı olan bir bilimdir. İyi sonuç için iyi girdiler şarttır. Girdileri değiştirmeden sonuçları değiştirmeye çalışmak abesle iştigal etmektir.

DM HaberEkonomi İçerik Geliştirici Ekibi

Buna da bir göz atınız!

Seyahat yasağı gelebilir! Bilim Kurulu üyesi açıkladı

Seyahat yasağı gelebilir. Toplum Bilimleri Kurulu üyesi Prof.Dr. Necmi İlhan salgının düşürülmesinin seyahat yasağı gibi …

4 yorumlar

  1. Söylenenlere aynen katılıyorum.

  2. Ülkede adalet hiç yok. Demek ki ekonomimiz asla düzelmeyecek.

  3. Güzel de nasıl olacak bu iş? Evet adalet önemli ama adalet ne? Kime göre adalet?

  4. Sadece adalet ve kaliteli ürün ile bu mümkün olabilir mi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.