Pazar , Ocak 10 2021
DM Haber / Genel / Türkiye, koronavirüse karşı kontrollü bağışıklık planını mı uygulayacak?

Türkiye, koronavirüse karşı kontrollü bağışıklık planını mı uygulayacak?

Türkiye’de koronavirüs sebebiyle 2 kişi hayatını kaybederken toplam vaka sayısı 191’e yükseldi. Sokağa çıkma yasağının gelmeyişi ise akıllara kontrollü bağışıklık planını getirdi.

Koronavirüs’ün en geç ulaştığı ülke olan Türkiye’de ilk vakanın ardından tedbirler arttırılarak okullar tatil edilmiş, eğlence merkezleri kapatılmış ve vatandaşların mecbur kalmadıkça evden dışarı çıkmamaları ve temizlik konusunda hassas olmaları istenmişti. Vaka sayısının bir günde iki katına çıkmasıyla birlikte sokağa çıkma yasağı beklenirken yasak kararı alınmaması İngiltere’de ve Hollanda’da uygulanması planlanan Kontrollü (Sürü) Bağışıklığın Türkiye’de uygulanıp uygulanmayacağı merak konusu oldu.

Kontrollü (Sürü) bağışıklık nedir?

İngiliz hükümetinin danışma kurulunda yer alan Profesör Graham Medley Kontrollü (Sürü) Bağışıklılık planını şu sözlerle anlattı;

“Bu virüs uzun bir süre bizimle olacak. Bir epidemik (salgın hastalık) yaşayacağız. Bu zamanla endemik (salgın olmayan hastalık) haline gelecek. Daha önce ortaya çıkmış ve hep varolan ama farkında olmadığımız Koronavirüs çeşitlerine bu da katılacak. Burada ‘Sürü Bağışıklığı’ dediğimiz durumu yaratmamız gerekiyor. Bu, nüfusun büyük bir çoğunluğunun enfeksiyona bağışıklık geliştirmesi demek. Aşının yokluğunda bunu yaratabilmenin tek yolu, nüfusun çoğunluğunun hastalığa yakalanmasıdır.

Aslında elimden gelse, ideal olan, hastalık karşısında daha zayıf olan yaşlı ve hastaları İskoçya’nın en kuzeyine gönderir, kalanları da en güneyde toplarım. Şöyle esaslı bir epidemik yaşarız. Böylece herkes bağışıklık kazanmış olur ve hayat normale dönebilir. Tabi bu mümkün değil. O zaman yapmamız gereken kontrollü bir şekilde “Sürü Bağışıklığı”nı oluşturmak ve bunu yaparken nüfusun kırılgan olan kesimini korumak olmalı.”

DM Haber

Buna da bir göz atınız!

Seyahat yasağı gelebilir! Bilim Kurulu üyesi açıkladı

Seyahat yasağı gelebilir. Toplum Bilimleri Kurulu üyesi Prof.Dr. Necmi İlhan salgının düşürülmesinin seyahat yasağı gibi …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.