Pazartesi , Ocak 4 2021
DM Haber / Kişisel Gelişim Yazıları / Faiz ile ilgili ayetler

Faiz ile ilgili ayetler

“Faiz yiyenler ancak şeytanın çarparak sersemlettiği kimse gibi kalkarlar. Bunun sebebi onların, “Alım satım da ancak faiz gibidir” demeleridir. Halbuki Allah alım satımı helâl, faizi ise haram kılmıştır. Artık kime Allah’tan bir öğüt erişir de faizciliği bırakırsa geçmişte yaptığı kendisine aittir, işi de Allah’a kalmıştır. Kim de yine faizciliğe dönerse işte bunlar orada devamlı kalmak üzere cehennemliklerdir.” (Bakara Suresi 275. Ayetin Meali)

“Allah faizi tüketir, sadakaları ise arttırır ve Allah hiçbir inkârcı günahkârı sevmez.” (Bakara Suresi 276. Ayetin Meali)

“Ey iman edenler! Kat kat faiz yemeyin. Allah’tan sakının ki kurtuluşa eresiniz.” (Al-i İmran Suresi 130. Ayetin Meali)

“Yahudilerin haksızlıklarından, çoklarını Allah yolundan menetmelerinden, yasak edilmişken faiz almaları ve insanların mallarını haksızlıkla yemelerinden ötürü kendilerine helal kılınan temiz şeyleri onlara haram kıldık. Onlardan inkar edenlere, elem verici azab hazırladık.” (Nisa Suresi 161. Ayetin Meali)

“İnsanların malları içinde artsın diye verdiğiniz her hangi bir faiz Allah katında artmaz; fakat, Allah’ın rızasını dileyerek verdiğiniz herhangi bir sadaka (zekat) böyle değildir. İşte onlar sevaplarını kat kat artıranlardır.” (Rum Suresi 39. Ayetin Meali)

DM Haber Samsun – İçerik Geliştirici Ekibi

Buna da bir göz atınız!

İngilizce Kelime Ezberlemek İçin En Etkili 7 Yöntem

İngilizce Kelime Ezberlemek için En Etkili 7 Metot Bir dili öğrenmenin ilk yolu, o dilde …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.