Pazartesi , Ocak 4 2021
DM Haber / Kişisel Gelişim Yazıları / Gençlere Beş Kitap Tavsiyesi

Gençlere Beş Kitap Tavsiyesi

Gençlik yılları bir insanı en verimli ve en dinamik yıllarıdır. İnsan esasen bütün birikimlerini enerji olarak en iyi olduğu dönem olan gençlik yıllarında elde eder. Gençlik yıllarının kıymetini bilmeyen, o enerji dolu dönemi değerlendirmeyen insanlar, ileri ki hayatlarında hep başarıyı elde etme noktasında kendilerinin önünde büyük engellerin olduğunu göreceklerdir. Bu engelleri aşma gücünü ve enerjisini de kendilerinde bulamayacakları için gençlik yıllarındaki verimsiz geçen günlerine dert yanıp duracaklardır.

Gençlik yıllarımız fikren, zikren, madden ve manen filiz verdiğimiz yıllarımız. Hal böyle iken biz de filiz veren bu dönemde mutlaka okunması gereken kitapları beşerli beşerli sıralamayı ve genç kardeşlerimize bunların mutlaka okunması gerektiğini tavsiye etmek istedik.

Her gencin mutlaka okuması gereken beş kitap:

1- Gençlerle Başbaşa (Ali Fuat Başgil)

Gençlerle Baş başa kitabı Ali Fuat Başgil gibi hem siyaset hem de bilim hem de fikir adamı gibi bir üstadın gençlere bir yol gösterici olsun diye kaleme aldığı bir şaheser. Kitap hem akıcı bir dille yazılmış hem de hacim olarak çok küçük. Bir çırpıda okuyabileceğiniz bir kitap. Bu kitapta başarıya giden yollardan nasıl geçeceğinizi, çevrenizdeki arkadaş seçiminizde nelere dikkat etmeniz gerektiğini, çalışma prensiplerini, irade eğitiminin nasıl yapılacağını çok iyi bir şekilde kavramış olacaksınız.

2- Beyaz Zambaklar Ülkesinde(Gregory Petrov)

Beyaz Zambaklar Ülkesinde kitabı bir milletin yani Finlilerin maddi ve manevi uyanışlarını işlendiği bir kitap. Bu kitap da Snelman adındaki baş kahramanın başlattığı mücadelenin nasıl bir kar topu gibi büyüdüğünü ve bu mücadele ile bir milletin en dipten en yukarılara tırmandığını adeta yaşayarak göreceksiniz. Bu kitap size hayatınızda ve çevrenizde ve ülkenizde bazı yanlışları değiştirme heyecanı verecek.

3- Genç Sahabiler (Veysel Akkaya)

Genç Sahabeler kitabı Efendimiz(S.A.V.)’in gençlik yıllarını anlatmakla başlayıp daha sonra en meşhur genç sahabelerin hayatların kısa kısa kesitler veriyor. Kitabın dili, konuları anlatış tarzı inanıyorum ki sizleri çok etkileyecektir. Bu kitapta Allah için sevmeyi, cesareti, mücadeleyi, çileye talip olmayı, kararlılığı, bitmek tükenmek bilmeyen bir azmi, din için mücadele etme heyecanını göreceksiniz. Kitap sizlere bu konularda bir çok değer katacaktır.

4- İman ve Aksiyon(Necip Fazıl Kısakürek)

İman ve Aksiyon kitabı Necip Fazıl Kısakürek’in konferansının yazıya çevrilmiş hali. Bir konferansın yazıya dönüştürülmesi olduğu için tam tam anlamıyla muazzam bir edebi eser. Okudukça daha da okumak isteyeceksiniz. Zaten Necip Fazıl’ın edebi üstatlığını hepiniz biliyorsunuzdur. Bu kitap her şeyden önce size bir edebi zevk kazandıracaktır. Bununla birlikte İman ve Aksiyon kitabı size heyecan katacak, imanın önemini kazandıracaktır, aksiyonerliğin önemini çok iyi öğretecek.

5- Bilim Tarihi Sohbetleri(Fuat Sezgin – Sefer Turan /Söyleyişi)

Bilim Tarihi Sohbetleri kitabı bir söyleyişi kitabı. Sefer Turan ile Fuat Sezgin arasında geçen söyleyişi. Sefer Turan soruyor Fut Sezgin cevaplıyor. Bu kitap ilk önce sizi bir bilim insanı Fuat Sezgin ile tanıştıracak. Bir genç olarak Fuat Sezgin’i tanımamanız çok büyük eksiklik olur. Fuat Sezgin’i tanıdıktan sonra Fuat Sezgin size İslam alimlerini bilime verdiği katkıları bir bir anlatacak. Ve sizler Müslüman bilim insanlarının bilime ve insanlığa verdiği büyük katkıları öğrenirken aynı zamanda içinizde bilime karşı bir aşk, bir istek başlayacak. Hem tarihimizdeki bize gizli kalmış mücevherleri öğrenmiş olacaksınız hem de bu mücevherlerin yolunda gitme isteği kazanacaksınız.

Her gencin okuması gerek ilk beş kitabı “Gençlere Beş Kitap Tavsiyesi” başlıklı yazımızla ifade etmiş olduk. Kitapların içerisine ayrıntılı olarak girmememiz, sizlerin farklı pencereden okuyup daha fazla fayda görmenizi istememizden dolayıdır. Bu beş kitap inanıyorum sizlere çok ama çok şeyler kazandıracaktır. Bugüne kadar okumadığını için eminim ki pişmanlık bile duyacaksınız. Ve bu beş kitap en değerli gençlik yıllarınızı daha verimli bir şekilde yaşamanız için sizlere ışık olacaktır.

İlk emri oku olan dinimiz İslam’ın okuyan ve araştıran ve okuduklarını hayatına tatbik eden temsilcileri olmamız duasıyla…

DM Haber – İçerik Geliştirici Ekibi – Kişisel Gelişim

Buna da bir göz atınız!

İngilizce Kelime Ezberlemek İçin En Etkili 7 Yöntem

İngilizce Kelime Ezberlemek için En Etkili 7 Metot Bir dili öğrenmenin ilk yolu, o dilde …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.