Cuma , Mart 27 2020

ZARURİ

DM HaberMustafa Karakaş

Zaruri

Aslında sığmıyor hayale bu hakikat. Gündüz zaruri gece zaruri gerçekten. Gerekli mi bunca şaşaa bir lokma bir hırka yeterdi. Halbuki ekmeği tek başına yemek paylaşmaktan daha fazla zevk vermez insana ama ekmek de zarar veriyor bir yüce insan şu sözleri miras bırakmıştır bizlere: “ihtiyaç dairesi Nazar dairesi kadar geniştir”. Evet ne güzel söz insan gördüğü şeylere ihtiyaç duyar. Çölde yaşayan bir bedeviye bir çadır bir de Işık yeter ekmek ve su ile beraber. Ama bizim için öyle mi? Gördüğümüz şeyler lazım ve zaruri. Bundan 50 yıl öncesinde telefon zaruri değildi. 70 yıl öncesinde internet olmasa da olurdu. Yüzyıl öncesinde araban olmasa da olurdu. Hepsi de olmazsa olmaz diyoruz. Belki de olur nereden biliyoruz.

Zaruriyyat insandan insana toplumdan topluma değişebiliyor. Kalp hastası için o ilaç zaruridir ama sağlıklı bir birey için aynısını diyemeyiz. Ya zaruri dediğimiz şeyler gerçekten de zaruri değilse; o zaman israf olmuyor mu? İsraf demek haram demek değil mi? Her şeyin fazlası haramsa; bizler bilerek ya da bilmeyerek girmiyor muyuz o günaha? Evde dizilmiş kat kat elbiselerimiz, yazlık kışlık ceketlerimiz, spor klasik ayakkabılarımız, güzel kokulu parfümlerimiz, son model arabalarımız, kol saatlerimiz, altın gümüş takılarımız, 8 10 çeşit kahvaltımız, 3-4 çeşit yemeğimiz hepsi zaruri mi yoksa fuzuli mi?

Bizim için tüm Müslümanları sevmek zaruri mi? Evet! Çünkü birbirinizi sevmedikçe tam manasıyla iman etmiş sayılmayacaksınız ama kardeşimiz açlıktan ölüyor, elbisesi yok, ayakkabısı yok. Birbirimizi seviyor muyuz? Komşumuz aç yatarken bizler sindirmek için soda içiyor muyuz? Bana sorarsanız bizim için zaruri olan İslam’a sarılmak Müslüman olmaktır.

Selam ve dua ile
Mustafa KARAKAŞ

Buna da bir göz atınız!

Mustafa Demir, Sanatçılarla buluştu

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, ‘Şehir Buluşmaları’na devam ediyor. Demir’in bu seferki konukları ses …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.