Cuma , Haziran 12 2020
DM Haber / Samsun / Armutçu: Cami sözünden önce Samsun’daki esnafın kira sorununu çözün!

Armutçu: Cami sözünden önce Samsun’daki esnafın kira sorununu çözün!

Saadet Partisi Samsun İl Başkanı Temel Armutçu, Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir’e, esnafın kira sorununun çözülmesi çağrısında bulundu.

Samsun Millet Bahçesi açılış töreninde Cumhurbaşkanı Erdoğan’a selattin cami yapma sözü veren Mustafa Demir’e, seslenen Temel Armutçu, camiden önce esnafın kira sorununun çözülmesini istedi.

Armutçu, açıklamasında şunları kaydetti;

“1961 yılı Şalpazarı doğumlu, 1983 yılı KTÜ Mimarlık Fakültesi mezunu, 1986-1991 yıllarında Türkiye Emlak Bankasında fen eksperliği yapan, 1991 yılında kendi inşaat ve mimarlık şirketini kurarak serbest ticari hayatına başlayan, 1994 yılında Refah Partisi’nden Atakum Belediyesi meclis üyeliğine seçilen, 2001 yılında Ak Parti kurucu il başkanlığı görevini üstlenen, 22, 23 ve 24. dönemlerde Ak Parti Samsun Milletvekili olan, 60. TC Hükümetinde Bayındırlık ve İskan Bakanlığı yapan, 31 Mart 2019 yerel seçimlerinde Samsun Büyükşehir Belediye Başkanlığına Cumhur İttifakı adayı olarak gösterilen, seçimleri kazanarak Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı olarak seçilen ve halen de bu görevini ifa eden Büyükşehir Belediye Başkanımız var.

Evet, Büyükşehir Belediye Başkanımız Mustafa Demir’den bahsediyorum. Bu girişi yapmamın nedeni; uzun yıllar ticaret hayatının ve siyasetin içerisinde bulunmuş olması ve halen de devam ediyor olması.

Tüm dünyanın Covid-19 salgını nedeniyle yaşadığı durum ortada. Tüm ülkeler gibi ülkemiz de DSÖ tarafından salgının pandemi olarak ilan edilmesinin akabinde bazı tedbirler alarak hayata yansıttı. Hatta devlet kurumlarının hâricinde bazı vatandaşlarımız bile kendi güçleri nispetinde pandemi tedbirlerine katkı sunmaya çalıştılar. Mesela, Sinema ve Tiyatro Sanatçısı Ezgi Mola’nın bu süreçte kiracılarından kira ücreti almayacağını ilan etmesi gibi.

Samsun Büyükşehir Belediyesi’nin mülkiyetinde olup, bir ücret karşılığında, bir süreye bağlı olarak kiraya verdiği gayrimenkulleri (dükkân/işyeri) bulunmaktadır. Bu gayrimenkullerin sayısıyla ve kira miktarı ile ilgilenmiyoruz şimdilik.

İlgilendiğimiz konu; kısıtlamalarla geçirdiğimiz bir üç aylık süre yaşadık. 1 Haziran tarihi itibarıyla normal yaşantıya döndük ama ülke genelinde artış gösteren vakalar nedeniyle her an bazı kısıtlamalar tekrar hayatımıza dâhil olabilir gibi düşünüyorum. Kısıtlamalarla yaşadığımız 3 aylık süreçte zorluk yaşayanlardan biri de Samsun Büyükşehir Belediyesi’nin gayrimenkullerinde kiracı olarak bulunan küçük esnaflarımızdı.

Hani, Nasreddin Hoca’nın ağaçtan düştükten sonra ayağı kırılmış ve herkes akıl vermeye kalkınca “bana ağaçtan düşmüş, ayağı kırılmış birini getirin” demesi gibi bir hâlin durumunu, en iyi onu yaşayan bilir. Büyükşehir Belediye Başkanımız ticarî hayatın ne olduğunu da esnafın siyasetçilerden beklentilerinin neler olduğunu da gayet iyi bilir. Çünkü bu iki alanda son derece tecrübe ve deneyim sahibi bir kişidir.

Hâl böyle olunca, Samsun Büyükşehir Belediyesi’nin mülkiyetindeki işyerlerinde kiracı olarak bulunan esnafımız da bu kadar tecrübeleri bulunan Büyükşehir Belediye Başkanından, çoğu zaman kapalı olan işyerlerinin kirası ile ilgili bir karar alıp, bu pandemi sürecinde küçük esnafa bir katkısı olacağının beklentisi içerisinde oldular.

Bu esnaflarımız, bir umutla hâlâ böyle bir kararın alınmasını bekliyorlar.

Saadet Partisi olarak biz de Sayın Büyükşehir Belediye Başkanımızdan, Cumhurbaşkanımıza verdiği Selahaddin Camii yaptırma sözünü yerine getirme çalışmalarından önce, bu esnafın kira durumlarına pozitif bir katkı sunmasını bekliyoruz.”

Buna da bir göz atınız!

Dünya mirası Kızılırmak deltası büyüleyici doğasıyla ziyaretçilerini bekliyor!

Türkiye’nin en önemli sulak alanlarından biri olan ve 1 Haziran’dan itibaren yeniden ziyarete açılan Kızılırmak …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.