Pazar , Haziran 7 2020
DM Haber / Samsun / Bir genelge ilk defa sosyal medya paylaşımıyla iptal edildi!

Bir genelge ilk defa sosyal medya paylaşımıyla iptal edildi!

Saadet Partisi Samsun İl Başkanı Temel Armutçu, “İçişleri Bakanlığı’nın Sokağa Çıkma Yasağı Genelgesi, ilk defa Cumhurbaşkanı’nın sosyal medya hesabından yaptığı açıklama ile iptal edildi.”dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın sosyal medya hesabından yaptığı açıklama ile kendi talimatını da iptal ettiğini söyleyen Temel Armutçu, şunları kaydetti;

“Saadet Partisi Samsun İl Başkanı olarak 19 Nisan 2020 tarihinde yapmış olduğumuz basın açıklamasında; pandemi sürecinde muhtarlarımızla yaptığımız görüşmelerden ve muhtarlarımızın durumundan kısaca bahsetmiş ve “Seçimler esnasında, seçimlerin kendini hissettirdiği ve seçim yarışının en hızlı yaşanan bölümünden seçilen muhtarlarımıza, gereken saygınlığın mutlaka gösterilmesi gerekmektedir. Onların saygınlığı; karşılarında ceket düğmesi iliklemek değil, onlar geldiğinde ayağa kalkmak değil sadece ve sadece mahalle ve mahalleli hakkında bilgi alınması gerektiğinde kendilerine başvurulması ile olur. Hepsi inanın bu kadar” cümlesi ile bitirmiştik.

Pandemi sürecinde Valilik, Kaymakamlık ve Belediye Başkanlığı yetkilileri, mahallelerin en yetkilisi ve sorunlarının en bilgilisi olan muhtarlarımızla;

▪︎Kaç defa bilgi alışverişi ve istişare yaptı?
▪︎İstekleri sorulup, kaçı yerine getirildi?
▪︎Hepsine devletin şefkat eli eşit seviyede ulaştı mı?

Bir ilin en yetkili mülkî amiri atanmış Valisidir. Vali o şehrin tüm sıkıntılarına, etnik, sosyal ve ekonomik yapılarına kısaca tüm sırlarına vâkıf olmak durumundadır.

Biz inanıyoruz ki Samsun Valisi Sayın Osman Kaymak Bey; vicdan sahibidir ve egolarını ayaklar altına almış, tüm siyasi görüşlere eşit mesafede duran, görevini layıkıyla yapmaya çalışan devlet ve millet aşığı bir bürokrattır.

Sayın Valimiz, tüm dünyayı etkisi altına almış ve henüz kimlik tespiti yapılsa da tedavisine ulaşılamamış Covid-19 hastalığının pandemi sürecinde, Samsun’umuzda gerek sosyal, gerekse de fiziksel anlamda aldıkları tüm tedbirlerde doğru kararlar almışlardır.

Türkiye Çarşamba, Perşembe ce Cuma günü haftasonu sokağa çıkma yasağı olup olmayacağı ile ilgili hızlı bir trafik yaşadı. Sağlık Bakanımız basın toplantısında “şu an için uygulamayı düşünmüyoruz” dedi, bir gün sonra İçişleri Bakanlığı 15 ilde sokağa çıkma yasağı ilan etti, bir gün sonra da Cumhurbaşkanı sosyal medya hesabından yaptığı açıklama ile kararı iptal etti.

Hukuk normlarına göre;
▪︎Anayasa’nın bir hükmünün iptali Anayasa maddesi ile,
▪︎Kanunun tamamının veya kanunun bir maddesinin iptali Kanun ile,
▪︎Tüzüğün, Yönetmeliğin, Genelgenin tamamı veya bir maddesinin iptali Tüzük ile Yönetmelik ile veya Genelge ile olur.

İçişleri Bakanlığı’nın Sokağa Çıkma Yasağı Genelgesi, ilk defa Cumhurbaşkanı’nın sosyal medya hesabından yaptığı açıklama ile iptal edildi.
Hâlbuki, söz konusu genelgenin başlangıç paragrafında “Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatları doğrultusunda” cümlesi de bulunmakta iken, Cumhurbaşkanı sosyal medya hesabından yaptığı açıklama ile kendi talimatını da iptal etmiş oldu.

Saadet Partisi olarak biz istiyoruz ki;

▪︎Muhtarlar, vatandaşlar ile,
▪︎Kaymakamlar ve Belediye Başkanları, muhtarlar ile,
▪︎Valiler, Kaymakamlar ve Belediye Başkanları ile,
▪︎Bakanlar, Valiler ile,
▪︎Cumhurbaşkanı, Bakanlar ile

istişare hâlinde olsunlar ve devlet çarkı daha kolay dönsün.

Yaşanan bu olay maalesef ama maalesef daha Cumhurbaşkanımız ile İçişleri Bakanımız arasında bile bir görüşme imkânının olmadığını göstermişken, bizim için olması gereken arzumuz, birileri için biraz mefkûre oluyor galiba.

Ayrıca 5 Haziran günü yapılan Millet Bahçesi’nin açılış töreninde, Cumhurbaşkanımızın ekranlardan herkesin duyacağı şekilde “Vali Bey” hitabı yerine, Samsun Valimize ismiyle hitap ederek “Osman Bey” demesi, Türkiye gibi kadim bir devlet geleneği olan ülkemizde bürokratik üslup açısından hoş olmamıştır.”

Buna da bir göz atınız!

Bafra’daki kötü kokunun sebebi tespit edildi!

Samsun’un Bafra ilçesindeki rahatsız edici kokuyla ilgili olarak Bafra Belediyesi’nden açıklama geldi. Vatandaşların şikayetleri sonrası …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.