Pazartesi , Ocak 4 2021
DM Haber / Samsun / Samsun’un şifa kaynağı; Havza Kaplıcaları

Samsun’un şifa kaynağı; Havza Kaplıcaları

Samsun’un Havza ilçesi doğal kaynakları zengin ve kaplıcalarıyla ünlü bir ilçedir. İlçede, 53° sıcaklıkta kaplıca su kaynağı mevcuttur. Samsun’da yapılması gerekenler listesinde mutlaka bulundurulması gereken mekanlardan birisidir.

Kaplıcaların insan sağlığı açısından önemli bir yeri vardır. Romatizmal hastalıkların tamamlama tedavisi ile ortopedik ve nörolojik rahatsızlıkların rehabilitasyonunda yararlı etkileri bulunmaktadır. Kaplıca suları Sağlık Bakanlığının tespitlerine göre, arsenik, çelik, silis, sodyum, sülfat, kısmen kalsiyum bikarbonatlı termal su olup, radyoaktif özelliğe sahiptir.

Merkezdeki kaplıcalar İmaret Mahallesinde olup, kaplıcalara gelen ziyaretçilerin konakladıkları ve içinde kaplıca suyu olan otel ve moteller mevcuttur.

Havza’ya uzun süreli gelenlerin konaklama ihtiyaçları oteller, moteller ve pansiyonlarla giderilmektedir. İçerisinde kaplıca suyu bulunan otel ve moteller şunlardır;

  • Ancere Termal Otel
  • Maarif Oteli
  • Lokman Hekim Motelleri

Ayrıca ilçede pansiyonculuk da gelişmiş olup yaklaşık 150 ev yaz sezonunda pansiyonculuk yapmaktadır. Kaplıcalara yıllık ortalama 250-350.000 kişi gelmektedir. İlçede yeterli miktarda lokanta ve restoran mevcut olup lezzetli yemekleri ile hizmet vermektedir.

DM HaberSamsun – Havza

Buna da bir göz atınız!

AGD, online olarak Mekke’nin Fethi Programı düzenleyecek

Anadolu Gençlik Derneği’nin (AGD), her yıl Türkiye’nin 81 ili ve yüzlerce bölgede farklı noktalarda tertiplediği, …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.