Pazar , Haziran 7 2020
DM Haber / Siyaset / Saadet Partisi / Temel Karamollaoğlu: İktidar MHP’den aldığı ekonomiyi MHP ile birlikte devredecek!

Temel Karamollaoğlu: İktidar MHP’den aldığı ekonomiyi MHP ile birlikte devredecek!

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, düzenlediği basın toplantısında dünya ve Türkiye gündemine ilişkin önemli açıklamalarda bulundu.

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, gündeme ilişkin dikkat çeken açıklamalarda bulundu. Partisinin Balgat Eğitim Merkezi’nde gerçekleşen basın toplantısında Karamollaoğlu, konuşmasına önceki gün hayatını kaybeden Milli Görüş Hareketi’nin çınarlarından ve Saadet Partisi Yüksek İstişare Kurulu Üyesi Ahmet Tekdal’ı anarak başladı. Tekdal’a Allah’tan rahmet niyaz eden Karamollaoğlu, ailesine ve sevenlerine de sabır diledi.

Türkiye’de yaşanan ekonomik sıkıntılarla ilgili değerlendirmelerde bulunan Karamollaoğlu şöyle konuştu:

“İktidar, problem çözme özelliğini kaybetmiş gibi gözüküyor. Ekonomiye çok acil bir şekilde el atması icap ederken hâlâ kredi ve bazı imkânları belli merciler destek verecek şekilde harekete geçirmeye çalışıyor. Destek paketi diye ortaya atılan hiçbir paketin bugün ülkemizin içinde bulunduğu krizi önleyemeyeceği, tam tersine milletimizin sırtına bir yük olacağı açık olarak görülüyor. Herkes biliyor ki, bu durum daha fazla böyle devam edemez. Anlaşılan o ki; iktidar ekonomiyi 2002’de bugünkü ortağı MHP’den devraldığı şekilde MHP ile birlikte devredecek.”

“GÜÇLÜ MECLİS, GÜÇLÜ TÜRKİYE’ DEMEKTİR”

TBMM’nin 48 günlük bir aradan sonra açıldığını hatırlatan Karamollaoğlu, “Meclis 16 Nisan’da tatile girmişti. Elbette bu bizi sevindirdi. Çünkü Meclis doğrudan doğruya ülke insanını temsil eden ve milletin iradesinin tecelligahı olarak görülen bir kurumdur. Ümit ederiz ki; Bu dönemde ciddi bir takım çalışmalara imza atılır. Güçlü Meclis, aslında güçlü Türkiye demektir.” dedi.

“HEM DEMOKRASİ DİYECEKSİNİZ HEM DE MUHALEFETİ YOK SAYACAKSINIZ”

Yassıada’nın yakın zaman önce Demokrasi ve Özgürlükler Adası olarak yeni bir yapıya kavuştuğunu da hatırlatan Karamollaoğlu, “Açılışını Sayın Cumhurbaşkanı ve ortağı yaptı. Ama ne hikmetse Demokrasi ve Özgürlükler Adası’nın açılışında muhalefetten tek bir parti temsilcisi bulundurulmadı. ‘Davet edildi de gelmediler’ demiyorum. Bulundurulmadı yani gelmelerine fırsat bile verilmedi. Siz şimdi 1960 ihtilalini kınayacaksınız, onların yanlışlıklarını düzeltmek için bu adanın adını Demokrasi ve Özgürlükler Adası koyacaksınız, ama demokrasinin olmazsa olmazı olan muhalefet partilerini burada temsiline imkan vermeyeceksiniz. Bu aslında bugünkü iktidar açısından söylüyorum; demokrasi anlayışının ne kadar yanlış ve çarpık olduğunun en açık ifadesidir. Hem demokrasi ve adalete vurgu yapacaksınız hem de demokrasinin olmazsa olmazı muhalefeti yok sayacaksınız. Kusura bakmayın bu uygulamanıza demokrasi denmez. Böyle bir demokrasi olmaz.” diye konuştu.

TRAFİK KORONA ÖNCESİNE DÖNDÜ

Normalleşme süreci ile beraber trafiğin koronavirüs öncesi döneme döndüğüne işaret eden Karamollaoğlu, “Üstelik okullar tatil olduğu halde. Özellikle bu dönemde Ankara’da birçok kişi memleketlerine veya tatile çıkacağı için Ankara’dan ayrılıyordu ve Ankara’nın trafiği rahatlıyordu. Ama şimdi bu rahatlığı göremiyoruz. Çünkü henüz herkes memleketlerine ya da tatillere çıkma durumuna gelemedi.” dedi.

“NASIL BİR TEHLİKE İLE KARŞI KARŞIYA OLDUĞUMUZU ANLAMADI”

İktidarın başından beri nasıl bir tehlike ile karşı karşıya kaldığımızı anlamadığı kanaatinde olduğunu söyleyen Karamollaoğlu, “Eğer bu konuyu ciddi manada aralarında müzakere etmiş olsalar az da olsa muhalefetin, muhalefeti hadi bir kenara bırak, iş çevrelerinin, esnafın, çiftçinin, tüccarın, sanayicinin bir de işsizin sıkıntılarına, taleplerine kulak vermiş olsalardı bugün daha farklı tedbirler alma ihtiyacı duyarlardı. Partimizin bu dönem oluşturduğu politika kurulları arasında yer alan Ekonomik Kalkınma Politikaları Kurulumuzun bu dönemle ilgili hazırladığı bir raporumuz var. O raporda tüketici güven endeksinin hala 54,90 puan ile 2018’deki kur şokunun yaşandığı dönemden daha aşağıda olduğunu gösteriyor.  Yani vatandaşın ekonomiye olan güveni giderek kayboluyor.” diye konuştu.

MUHALEFETİN HİÇ AMA HİÇ NE DÜŞÜNDÜĞÜ SORULMUYOR

Meclis’in açılmasıyla siyasi partiler kanununda değişiklikler yapılması için harekete geçildiğini belirten Karamollaoğlu, konuşmasına şöyle devam etti:

“Seçim kanununda bir takım değişikliklere gidileceği ifade ediliyor. Muhalefetin hiç ama hiç ne düşündüğü sorulmuyor. Muhalefete hiç itibar edilmiyor. Her ülkede iktidar vardır. Krallık olur bir iktidar olur, meşrutiyet olur bir iktidar olur. Ama sadece demokrasilerde muhalefet vardır. Ve muhalefet demokrasinin temel taşıdır. Siz seçim kanunlarında bir takım değişiklikler yaparken eğer muhalefetin sesini kısmaya muhalefetin hakkını gasp etmeye kalkarsanız o zaman demokrasiden uzaklaşıyorsunuz demektir. Seçim kanunlarını iktidarda bulunan partilerin manipülasyonuna açık hale getirirseniz seçim şaibesinden kurtulamazsınız. 1946 seçimlerini bir utanç vesilesi olarak hatırlatacaksınız ama şimdi benzer adımları atma yoluna gireceksiniz.”

“KONUT SEKTÖRÜ HİÇBİR ÜLKEDE EKONOMİYİ DÜZE ÇIKARMAZ”

“Problemi ertelemek, çözmek değildir” diyerek konuşmasına devam eden Karamollaoğlu, iktidarın ekonomi denilince aklına sadece inşaatın geldiğini belirterek, “İnşaatı hep ekonominin temeline oturtmuş. Beton, demir… Zannediyor ki bu alandaki istihdam işsizlik problemimizi çözer. Bu sahadaki canlılık ekonomiye de canlılık katar. Elbette bir miktar katar. Niye? Yeni evler inşa edilip, insanlar yeni evlere taşınınca bir takım mobilya vs. gibi ihtiyaçlarını yeniliyor. Ev araç gereçleri yönünden piyasada bir hareketlilik başlıyor. Ama neyle ilgili? Sadece ve sadece konut yapımı, sadece vae sadece o konutun tefrişatıyla ilgili alanlarda yaşanıyor. Ama dünyanın hiçbir yerinde konut sektörü o ülkenin ekonomisini düze çıkarmaya yetmez. Bir miktar mesafe kat edersiniz sonra tıkanırsınız. İnşaat sektörüne kafayı takan iktidarın, betondan, asfalttan, demirden, kalıptan kurtulmadığı müddetçe ekonomik problemleri çözme ihtimalini göremiyor. Hala gündemlerinde çiftçi yok, hala gündemlerinde esnaf yok, hala gündemlerinde sanayici yok. Onlar olmadığı sürece Türkiye ekonomisinin düze çıkma ihtimali yok.” şeklinde konuştu.

HÜKÜMET EKONOMİK PROBLEMLERİ ÇÖZME ÖZELLİĞİNİ KAYBETMİŞ

İktidarın problem çözme özelliğini kaybetmiş gibi gözüktüğüne vurgu yapan Karamollaoğlu, “Özellikle ekonomi problemini çözme özelliğini kaybetmiş adeta felç olmuş durumda. Ekonomiye çok acil bir şekilde el atması icap ederken, hala kredi ve bazı imkanları belli merciler destek verecek şekilde harekete geçirmeye çalışıyor. Destek paketi diye ortaya atılan hiçbir paketin bugün ülkemizin içinde bulunduğu krizi önleyemeyeceği, tam tersine milletimizin sırtına bir yük olacağı açık olarak görülüyor. Herkes biliyor ki bu durum daha fazla böyle devam edemez. Anlaşılan o ki iktidar ekonomiyi 2002’de bugünkü ortağı MHP’den devraldığı şekilde MHP ile birlikte devredecek.” dedi.

KARAMOLLAOĞLU’NDAN TRUMP’A: “BU HAYSİYETSİZLİK”

ABD’de yaşanan ırkçılık olaylarıyla ilgili sorulan soruyu da cevaplandıran Karamollaoğlu, şunları kaydetti:

“Yaşanan son olaya benzer binlerce örnek var Amerika’da. Bugüne kadar bu şekilde katliam yapanlar ceza görmemiş. Ama her yer zamanı geldiğinde patlar. Ve bugün de ABD’de tam manasıyla bir patlama meydana geldi. Kimse bunun bu kadar yaygınlaşacağını tahmin etmiyordu. Bundan en çok korkan ise ABD Başkanı Trump oldu. Valilere diyor ki; ‘Siz cesur davranamıyorsunuz. Vurun, kırın, öldürün…’  Sonra da eline İncil’i almış bir kilisenin önünde ‘ben dindarım’ fotoğrafı çektirerek vatandaşa seslenmeye kalkıyor. Bu utanmazlık, haysiyetsizlik… Bundan dolayı da bunun önünü alamıyorlar şimdi. Ordunun görevlendirilmesinin de Amerika’daki sükûneti sağlayacağına pek inanmıyorum.”

Buna da bir göz atınız!

Darbe sonrası kurulan hükümetin çıkardığı mera kanunu hala yürürlükte!

Saadet Partisi Samsun İl Başkanı Temel Armutçu, CHP’nin dışardan destek verdiği ANAP-DSP-DTP azınlık hükümetince çıkartılan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.